Gdy niezbędna jest wymiana biodra

Wśród narzekających na zdrowie, spore grono stanowią osoby uskarżające się na problemy z biodrami. Stosunkowo niewielkie i wcześnie wykryte zmiany zwyrodnieniowe skutecznie leczy się za pomocą artroskopii stawu biodrowego.

Jednak kiedy stan pacjenta jest poważniejszy, ból istotnie obniża komfort życia, a badania obrazują rozległe zmiany stawu, konieczna staje się wymiana biodra.

Wskazania

Operacja wykonywana jest zazwyczaj u osób starszych, ponieważ to z reguły przewlekłe schorzenia niszczą staw do tego stopnia, że jedynie jego wymiana oferuje szanse przywrócenia zdrowia.

Czasem jednak wskazaniem może być także otyłość pacjenta, reumatoidalne zapalenie stawów lub wcześniejsza nieudana rekonstrukcja stawu biodrowego, a także martwica niedokrwienna po złamaniach.

Przebieg operacji

Wymiana biodra trwa zwykle od dwóch do czterech godzin i przeprowadzana jest najczęściej w znieczuleniu zewnątrzoponowym lub ogólnym. Szczegołowo przebieg został opisany na https://www.sport-klinika.pl/zabiegi/zabiegi-operacyjne/endoproteza-biodra-stawu-biodrowego/.

Po wykonaniu niezbędnych cięć, wprowadza się sztuczny element, a następnie łączy go z kośćmi pacjenta. Operowana okolica zostaje zabezpieczona przez dreny, ranę zszywa się.

Aktywność fizyczna

Zaraz po przeprowadzonej operacji wymiany biodra bardzo ważne jest stosowanie się do rozmaitych zaleceń, które mogą w istotny sposób zmienić życie pacjenta. Jednak, kiedy zdrowie powróci, nie trzeba na stałe rezygnować z aktywności fizycznej.

Po konsultacji z lekarzem możliwe bywa uprawianie nieforsownych sportów, jak na przykład jazda na rowerze w mało wymagającym terenie czy też pływanie. Zwykle bez większych problemów pacjenci powracają do tańca towarzyskiego, spacerów, czy lekkiej siłowni.