Czy organiczne kosmetyki są bezpieczne dla wszystkich?

Od jakiegoś czasu zapanowała moda na kosmetyki naturalne, które powstają ze składników organicznych wysokiej jakości. Wielu producentów wprowadza linie takich produktów, aby sprostać wymaganiom wszystkich klientów. Czy dla każdego takie naturalne kosmetyki są bezpieczne?

Czym są kosmetyki organiczne?

Produkty kosmetyczne oznaczone jako organiczne pozbawione są chemii, która ma tak negatywny wpływ na nasze zdrowie. Trzeba pamiętać o tym, że składniki kosmetyków bez trudu przedostają się przez cienką barierę skóry i dostają do krwiobiegu. Niektóre badania wykazują, że zawarte w kosmetykach parabeny, czyli konserwanty, mogą przyczyniać się do powstawania nowotworów.

Kosmetyki organiczne to propozycja dla osób, które chcą żyć w zgodzie z naturą i stosować tylko naturalne substancje pielęgnujące w postaci ekstraktów i olejków roślinnych. Takie kosmetyki nie są również testowane na zwierzętach. Nie znajdziemy w nich z pewnością wspomnianych parabenów, ale również silnych środków czyszczących jak sls i silikonów. Im krótszy skład na etykiecie, tym bardziej można mieć pewność, że kosmetyki nie zawierają szkodliwych składników.

Kto może stosować organiczne kosmetyki?

Lekarze dermatolodzy nie widzą żadnych przeciwwskazań do stosowania takich produktów. Oczywiście, zdarza się, że u kogoś wystąpi reakcja alergiczna na któryś ze składników kosmetyków. Niektóre osoby cierpią na ciężkie alergie, ale dla nich przeznaczone są kosmetyki organiczne w postaci emolientów, opartych na olejach roślinnych. Takie kosmetyki zaleca się również dzieciom i kobietom w ciąży, ponieważ nie zawierają żadnej chemii, szkodliwej dla zdrowia. Większość osób bardzo dobrze toleruje takie organiczne produkty i nie odczuwa żadnych problemów. Wręcz przeciwnie, świąd i pieczenie skóry znikają, a ta staje się gładka, nawilżona i pełna blasku. Niektórzy producenci proponują całe serie swoich organicznych produktów, które wykazują kompleksowe działanie.