Czy psychoterapia może pomóc w leczeniu otyłości?

Nadmierne kilogramy to zawsze balast, który trzeba na sobie nosić. Są szkodliwe nie tylko dla urody, ale przede wszystkim dla zdrowia. Często problemem okazuje się być psychika, która sprawia, że chory nie potrafi zawalczyć z otyłością.

Jak wygląda leczenie otyłości?

Większość osób podejmuje samodzielne próby zrzucenia zbędnych kilogramów. Niekiedy są one udane, ale wymaga to dużego samozaparcia, zaangażowania i silnej woli. Niestety, otyłość to choroba, często powiązana z uzależnieniem od jedzenia lub traktowaniem go jako sposobu na radzenie sobie z problemami. Leczenie otyłości u takich osób to skomplikowany proces, który wymaga konsultacji ze specjalistami. Bardzo ważne jest bowiem, aby ustalić, czy problemem są tylko dodatkowe kilogramy, czy może schorzenia, które mogą otyłość wywoływać lub są jej skutkiem. Zwykle lekarz zleca wykonanie wielu różnych badań, które mają potwierdzić stan zdrowia pacjenta i dopiero wtedy planowane jest dalsze leczenie otyłości. Bardzo często okazuje się, że chory cierpi na zespół metaboliczny i insulinoodporność, a wtedy konieczne jest przyjmowanie leków, które w rezultacie mogą skutkować szybszym zrzucaniem kilogramów.

W niektórych przypadkach ostatecznością okazuje się zabieg zmniejszenia żołądka, który pozwala na ograniczenie spożywanych porcji posiłków. Jest to jednak poważna operacja i decyzję o jej przeprowadzeniu może podjąć jedynie specjalista.

Psychoterapia a walka z otyłością

Zwykle leczenie otyłości przebiega przy współpracy z dietetykiem, który planuje posiłki na każdy dzień i wskazuje choremu, z czego powinien zrezygnować. Współpraca z dietetykiem jest bardzo ważna, ponieważ nie każdy potrafi samodzielnie zaplanować swoje żywienie. Lekarze zalecają również często kontakt z dobrym psychoterapeutą, który zajmuje się leczeniem otyłości. Takie spotkania bywają bardzo pomocne, ponieważ pozwalają na odkrycie źródła problemu i uczą, jak z nim walczyć. Umacniają również w drodze do zdrowia i sprawności.